Dnes skoro ráno mi prišiel e-mail, ktorý prerušil moju nespavú noc plnú premýšľania nad tým, ako ďalej s IPčkom, keďže prežívame ťažšie dni.

Prišiel od dávnej kamarátky, ktorej sa občas podarí poslať niečo trefné na to, čo žijem.
Doteraz neviem, ako to robí:)
Do emailu mi napísala:
„Čo s tým spravíš je na tebe, máš voľnú ruku a sú to všetko bežne dostupné veci na webe (skôr teda v angličtine).
Možno sa nájde pár ľudí, ktorých to aspoň trošku povzbudí. Mne takéto veci pomáhajú, až keď som úplne na dne…“
A tak som sa rozhodol, podeliť s vami.
„Budú sa mi smiať, ak zlyhám.“ Robert Fulton (vynálezca parníka)
„Ja to nedokážem.“ (Babe Ruth, jeden z najslávnejších bejzbalistov. 714-krát trafil home run. Netrafil 1330-krát.)
„Až tak veľmi na tom nezáleží.“ (Edison. Pred vynájdením žiarovky vykonal vyše 5000 neúspešných pokusov. Učitelia mu vraveli, že je príliš hlúpy na to, aby sa čokoľvek naučil. Dvakrát ho vyhodili z práce kvôli nedostatku tvorivosti.)
„Nemám na to.“ (Paderewski, svetoznámy klavirista, skladateľ a politik. Jeho učiteľ hudby mu povedal, aby to vzdal, pretože má na klavír príliš krátke prsty.)
Gustave Eiffel, ten čo navrhol eiffelovku, mal hrôzu z výšok.
Matthew McConaughey (herec) má strach z otáčavých dverí. Nemôže sa k nim ani len priblížiť.
Johnny Depp sa bojí klaunov. Namaľované tváre ho desia. Neprirodzené tváre pre neho predstavujú skryté zlo.
Nicole Kidman má strach z motýľov. Raz nazbierala odvahu a pokúsila sa prejsť výstavou motýľov v múzeu, ale nezvládla to. Ako malé dievča nedokázala ani len vojsť do domu, ak na dverách sedel motýľ.
Roger Moore (James Bond) pri držaní zbrane začne od strachu nekontrolovateľne mrkať očami.
Alfred Hitchcock mal strach z vajíčok. Hlavne z vajíčok namäkko.
Walt Disney, tvorca postavičky Mickey Mouse, sa bál myší.
Frederic Chopin a rozprávkar Hans Christian Andersen mali hrôzu z toho, že budú pochovaní zaživa. Andersen mal vždy pre istotu počas spánku pri sebe odkaz, že nie je mŕtvy, len tak momentálne vyzerá. Trpel úzkosťami a depresiami a bál sa, že zošalie.
Cézar, Napoleon, Alexander Veľký a Mussolini sa báli mačiek.
Elvis Presley, boxerista Muhammad Ali, Ronald Reagan a Cher majú/mali strach z lietadiel.
Keanu Reeves sa bojí ostať sám v tme.
Bela Lugosi, jeden z predstaviteľov grófa Drakulu, mal strach z krvi.
Henry Ford: pred založením spoločnosti Ford Motor Company päťkrát zbankrotoval.
Soichiro Honda: odmietli ho zamestnať v spoločnosti Toyota a bol dlho nezamestnaný. Začal robiť doma skútre, a spoločnosť Honda založil vďaka susedovi, ktorý mu dodal potrebnú odvahu.
Walt Disney: vyhodili ho z miestnych novín, pretože „nemal dosť predstavivosti a žiadne dobré nápady.“ Pred úspechom sa odohrala dlhá séria neúspešných projektov, bankrotov a zlyhaní.
Albert Einstein: začal hovoriť, až keď mal štyri roky, a naučil sa čítať ako sedemročný. Bol preto považovaný za mentálne zaostalého a spomaleného. Choval sa antisociálne. Prepadol v škole a vyletel z prijímačiek na univerzitu v Zürichu.
Isaac Newton: beznádejný prípad v matematike. V škole sa mu nedarilo a bol neschopný aj vo vedení hospodárstva na rodinnej farme. Napokon zasiahol strýko, ktorý ho kvôli záchrane farmy poslal preč do Cambridge…
Winston Churchill: mal problémy v škole a ako šiestak prepadol. Po škole sa mu tiež nedarilo a prehral každé politické voľby. Britským premiérom sa stal až vo veku 62 rokov.
Harrison Ford: po natáčaní prvého filmu mu povedali, že nemá na to, aby sa presadil ako herec.
Vincent Van Gogh: počas svojho života predal len jediný obraz, a aj to svojmu priateľovi a za smiešne malú sumu. Väčšinu svojho života hladoval. Úspech prišiel až po jeho smrti. Vincent van Gogh mal epileptické záchvaty z nadmernej konzumácie absintu. Žil v melanchólii a trpel extrémnou osamelosťou. Odborníci sa prikláňajú k názoru, že trpel bipolárnou poruchou alebo mániodepresiou.
Michelangelo trpel obsedantno-kompulzívnou poruchou. Izoloval sa od iných na dlhé obdobia. Mával také stavy, že si odmietal čo len vyzuť topánky. Často vybuchoval a slovne napádal iných.
Steven Spielberg: trpí celoživotným strachom z hmyzu. Odmietli ho prijať na kalifornskú univerzitu a z ďalšej ho vyhodili pred získaním titulu. Do školy sa vrátil až v roku 2002, kedy konečne získal aspoň titul bakalára. Po 35 rokoch.
Stephen King: jeho prvá kniha, Carrie, zažila 30 odmietnutí, po ktorých to autor vzdal a knihu zahodil do smetí. Jeho žena však knihu vylovila z kontajnera a povzbudila ho, aby sa ju pokúsil publikovať ešte raz…
Monet: počas svojho života neustále zažíval výsmech zo strany svojich kolegov, predovšetkým od umeleckej elity vtedajšej spoločnosti. Napriek tomu si zachoval v maľovaní vlastný, osobitný postoj. Jeho impresionizmus sa zakotvil v maliarskom umení len veľmi pomaly a postupne.
Jack London: pred uverejnením Bieleho tesáka a Volania divočiny odmietli vydavateľstvá publikovať tieto príbehy vyše 600-krát.
Elvis Presley: hudobný vydavateľ mu po vypočutí povedal: „Synak, ty sa nikam nedostaneš. Mal by si sa radšej vrátiť a ostať pri šoférovaní nákladiakov.“
Michael Jordan: bojí sa vody (bol svedkom utopenia svojho priateľa, s ktorým sa takmer utopil aj on sám). Vyhodili ho zo stredoškolského basketbalového tímu. Povedal: „Počas svojej kariéry som vyše 9000-krát netrafil do koša. Prehral som takmer 300 zápasov. 26-krát ma poverili, aby som mal rozhodujúcu strelu zápasu, a netrafil som. Prehrával som znova a znova. Preto som to napokon dokázal.“
Neviem, či som našiel odvahu a odpovede na to, s čím momentálne v IPčku bojujeme, no zas a znova som sa presvedčil, že nevzdávať sa, je naozaj treba.
Marek Madro
riaditeľ
Inštitút PRIJATIA, o.z.