V marci roku 2015 sme v IPčku spravili taký menší experiment. Povedali sme si, že sa pozrieme na to, čo všetko môže vyhľadávať človek, ktorý by potreboval pomoc IPčka – našej internetovej poradne pre mladých. Začali sme pri heslách ako „psychológ“, „internetová poradňa“, „hľadám pomoc“, „pomoc online“ a podobne.

Postupne sme začali zadávať čoraz „tvrdšie“ výrazy. „Chcem sa vyhladovať“ zadáva do slovenského Googlu 50 ľudí mesačne, k depresii sa prizná internetovému vyhľadávaču mesačne 1500 ľudí a zmysel života na ňom hľadá každý mesiac 1000 ľudí. Všetkých nás však zamrazilo, keď sme zistili, že až 200 ľudí mesačne zadalo do vyhľadávača slovné spojenie „samovražda návod“. Keď sme sa pozreli na výsledky takýchto vyhľadávaní, zamrazilo nás ešte viac. Fóra a články plné tipov ako spáchať samovraždu účinne a spoľahlivo.

Do tohto zistenia nám zarezonovali prípady samovrážd mladých ľudí. Počas jarných prázdnin sme sa z médii dozvedeli o tom, že v priebehu niekoľkých dní sa rozhodlo siahnuť si na život až 6 mladých ľudí. Nevládali kráčať ďalej a rozhodli sa takouto cestou uniknúť od svojho trápenia.

Nás v internetovej poradni nenechali tieto skutočnosti chladnými. Denne pomáhame mladým v prostredí internetu nájsť cestu von zo svojich trápení. Keby nás títo mladí našli, možno by ich príbeh skončil ináč. Keby namiesto návodov na samovraždu našli komunitu ľudí, ktorí si prechádzajú podobnými trápeniami a dodávajú jeden druhému nádej, možno by našli zmysel života. Keby títo ľudia vedeli, že na svete existuje niekto, kto im je ochotný pomôcť, možno by pomoc prijali a zmenili svoj životný príbeh.

Nie každý, kto sa trápi, vie, že má hľadať pomoc. Často hľadajú mladí ľudia najmä komunitu ľudí, ktorí prežívajú to isté, dúfajúc, že tak nájdu pochopenie. Naša internetová poradňa bola mladým k dispozícii, no kým človek nevyhľadával internetovú poradňu, alebo podobné výrazy, adekvátna pomoc sa k nemu nedostala. Vedeli sme, že dokážeme mladým ľuďom poskytnúť pomoc, a videli sme stále rastúcu potrebu po komunite.

Preto sme sa v marci roka 2015 rozhodli, že spustíme projekt [ne]normálne.sk. Našim cieľom bolo vytvoriť web, ktorý by poskytol odpovede na hľadané dopyty a vytvoril tak komunitu ľudí, ktorí spolu diskutujú a zdieľajú svoje prežívanie. Toto prostredie sme sa rozhodli skombinovať s kopou užitočných informácii od odborníkov, ktoré mali návštevníkov webu za úlohu priviesť ku konkrétnej pomoci.

Spustili sme teda fórum, blog, pridali sme videorozhovory s odborníkmi, záznamy z našich diskusií a kontakty na konkrétnych odborníkov, ktorých môžu návštevníci stránky osloviť.

Hneď na úvod vzbudila naša stránka veľký záujem, ktorému sme sa veľmi tešili. V súťaži ReŠtart Slovensko nás podporilo veľké množstvo darcov, ktorí videli potrebu pre vznik takejto stránky a verili našej práci. Mnohí nás už poznali ako internetovú poradňu a preto myšlienku nového projektu radi podporili. Webstránku nám pomohli odštartovať aj Centrum pre filantropiu a portál ľudiaľuďom.sk.

Po úvodných dňoch sme si však museli so všetkou skromnosťou povedať, že nová internetová komunita sa buduje ťažko a niekedy aj pomaly. K spolupráci sme si teda prizvali odborníkov, ktorí by nám pomohli našu stránku spopularizovať. Začali sme sa teda venovať niečomu, čo sa volá SEO optimalizácia. V preklade to znamená dodržiavanie určitých pravidiel a postupov k tomu, aby sme sa na konkrétne heslá a dopyty pri výsledkoch vyhľadávaní ukazovali na prvých miestach. Je to však beh na dlhé trate, ktorý podstupujeme každodenne. Aj za krátky čas nášho fungovania však priniesol výsledky. Z vyhľadávania na internete sme zaznamenali vyše 16 tisíc kliknutí.

Technické riešenia, propagácia a dobré meno v pomoci mladým nám umožnili postupne vybudovať na stránke [ne]normálne.sk komunitu mladých ľudí. Okrem SEO optimalizácie sme sa rozhodli vyhľadávať na internete presnie také komunity, ktoré by potrebovali pomoc a pozývať ich na našu stránku ako aj nastránku IPčko.sk. Nazvali sme to terénnou sociálnou prácou.

A ako vyzerala stránka v číslach? Zaregistrovalo sa na nej niekoľko desiatok ľudí, ktorí pravidelne prispievajú svojimi myšlienkami na blogu. Na konci decembra bolo na stránke uverejnených 72 blogov, 22 videorozhovorov s odborníkmi, kontakt na seba nechalo uverejniť 27 psychológov, psychiatrov a psychoterapeutov z celého Slovenska a uverejnili sme 9 záznamov z diskusie gauč. Stránku celkovo navštívilo vyše 9000 ľudí, čo zodpovedalo vyše 15 tisícom zobrazení stránok. Stránku sme od spustenia renovovali a upravili jej dizajn.

Na konci roka 2015 musíme povešdať, že [ne]normálne.sk je projekt s potenciálom. Boli by sme odvážni, keby sme tvrdili, že stránka nepotrebuje žiadne vylepšenia a že víziu pomáhať mladým ľuďom v núdzi sme naplnili. Komunita na našom webe potrebuje porásť, aby bola naozaj miestom, ktoré je odrazovým mostíkom na ceste k pomoci. Veríme, že našu víziu sa podarí naplniť a v najbližśích mesiacoch budeme vidieť,ako sa cez našu stránku ku konkrétnej pomoci dostáva čoraz viac ľudí.